Hakkımızda

2021 Teknofest yarışmasında İnsanlık Yararına Teknoloji Alanı Engelli dostu katagorisinde festivalinde finale kalan Zeytinburnu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi A takımı olarak, çalışmalarımıza başladık.

Projenin amacı her çeşit engelli bireylere ama özellikle görme ve duyma engelli insanlarla, gönüllü olarak onlara yardımcı olmak isteyenleri birbirlerinden ne kadar uzakta

olsalarda teknoloji ile bağlamaktır.

Web üzerindeki uygulamaya bağlanan engelli bireyle, yine bu uygulamada gönüllü yardım etmek isteyenlerin karşılıklı olarak cep telefonu ve internet sayesinde bağ kurmalarını, birbirlerini tamamlama mutluluğu yaşatmayı ve engelli bireyleri sosyal hayatta daha çok desteklemeyi-adapte etmeyi amaçlar.

Hakkımızda

Örneğin anahtarını kaybeden görme engelli bireyin cep telefonu ile bağlantı kurduğu yardımsever, cep telefonu kamerası sayesinde engelli bireyi yönlendirilerek anahtarı bulmasını sağlanması gibi.

Örneğin engelli birey, birisinin kendisine kitap okumasını istediğinde uygulama yardımı ile bunu yapabilecek gönüllüye ulaşabilecektir.

Evini taşımak zorunda kalan engelli bireye gönüllülerin bağ kurarak yardımcı olmasını sağlamak gibi projenin amaçları vardır.

Bedensel engelinden dolayı, çocuk bakıcılığı, takı tasarımı, bekçilik, editörlük gibi işlerde çalışabilecek engelli bireyi iş verenlerle buluşturmakda projenin hedeflerinden biridir.

İnsanın içindeki iyiliği ortaya çıkarınca nelerin değişebileceğini topluma göstermek projenin bir başka amacıdır. Proje sadece Türkiyemiz için değil, tüm dünya ülkelerindeki engelli bireylere hizmet götürme amacını taşımaktadır.

 

 

Yorumunuzu Ekleyin